Bosna a Hercegovina – Mostar
Už sme si akosi zvykli brať výročie oslobodenia, alebo SNP tak vlažnejšie. Predsa ubehol nejaký čas od týchto udalostí a to čo nám ich pripomína sú už len pamätníky a spomienkové udalosti a priamych účastníkov je už ako šafránu.
Asi preto v človeku návšteva Mostaru zanechá hlbšiu ryhu ako by si predstavoval. Konflikt sa skončil pred relatívne krátkym časom a čosi čudné tu stále visí vo vzduchu.
Je to zvláštny pocit pre niekoho, kto hrôzy vojny nezažil na vlastnej koži. Keď kráčate ulicou môžete strčiť prst do diery po guľke priamo na ulici a zbombardované domy utvárajú smutný kontrast s novými a opravenými budovami. Mesto je rozdelené na moslimskú a kresťanskú časť a paradoxne ho spája most, ktorý ho asi najviac preslávil a je hlavným turistickým lákadlom.
Rozstrieľané domy sú smutnými pripomienkami tej nešťastnej doby. Jednou z nich je aj nedokončená budova banky, ktorá slúžila v období občianskej vojny odstreľovačom, dnes je mementom, ktoré dotvárajú pôsobivé graffiti, často s protivojnovou tématikou. Budova nie je prístupná pre verejnosť, ale zámky sú vylomené a potulujú sa tam turisti a fotografi.
Spomínaný „Stari most“ ponad rieku Neretvu je turistickým lákadlom a je zapísaný v UNESCO. Aj keď pôvodný bol počas ostreľovania chorvátskou armádou zničený, po vojne sa viaceré krajiny (vrátane Chorvátska) podieľali na jeho obnove podľa dobových postupov.
V prípade, že sa budete na dovolenke v Chorvátsku nudiť, môžete si do Mostaru odbehnúť na celodenný výlet. Z Dalmácie to vôbec nie je ďaleko a cestou sa určite zastavte v dedinke Imotski. Nachádzajú sa tam dva unikáty, Modré jazero a Červené jazero.
Vznikli zrútením stropu podzemných jazier, čím sa z nich stali jazerá povrchové. K Modrému jazeru sa dá zostúpiť po serpentínovom chodníku, k Červenému jazeru sa zostúpiť nedá pre jeho takmer kolmé steny.
Jeden citát za všetky, nápis na stene v Mostare:
Pridaj komentár