Cefalù / Sicília / Taliansko

Cefalù, malé historické mestečko pod skalným bralom La Rocca, ktorému dominuje vysvietená dvojvežatá románska katedrála na Piazza del Duomo.
Kto obľubuje úzke uličky dláždené mačacími hlavami príde si na svoje. Mesto je plné obchodíkov s typickým turistickým tovarom, od magnetiek rôzneho druhu a tvaru až po nafukovacie čokoľvek. Určite sa oplatí navštíviť predajcov domácich produktov charakteristických pre Sicíliu. Hlavne lokálne vína, olivový olej, syr, keramiku, cukrovinky. Nesmiem zabudnúť na predavačov ovocia a zeleniny priamo z auta, ktoré chutia ešte ako skutočné ovocie a zelenina a cítiť v nich ešte niečo naviac-cítiť v nich slnko.

View Gallery

Slovinsko – jazero Bled a tiesňava Vintgar

Bled (Blejsko jezero), je skutočne fotogenické miesto takmer z každej strany a nestretnúť tu aspoň jedného fotografa by bolo prinajmenšom čudné. To isté platí aj o rybároch, ak je práve sezóna.

Rovnakým názvom sa hrdí aj malebné mestečko na na východnom okraji. Núdza o ubytovanie tu skutočne nie je, môžete si vybrať od lacných turistických nocľahární až po drahé hotely a penzióny. Uprostred jazera sa nachádza ostrov s kostolom Nanebovzatia Panny Márie, skalnému bralu nad jazerom dominuje starý hrad a panorámu dopĺňajú vysoké štíty hrebeňa Karavanky.

View Gallery

Mostar – mesto na Neretve poznačené občianskou vojnou

Návšteva Mostaru zanechá v človeku hlbšiu ryhu ako by si predstavoval. Konflikt sa skončil pred relatívne krátkym časom a čosi čudné tu stále visí vo vzduchu.

Je to zvláštny pocit pre niekoho, kto hrôzy vojny nezažil na vlastnej koži. Keď kráčate ulicou môžete strčiť prst do diery po guľke priamo na ulici a zbombardované domy utvárajú smutný kontrast s novými a opravenými budovami. Mesto je rozdelené na moslimskú a kresťanskú časť a paradoxne ho spája most, ktorý ho asi najviac preslávil a je hlavným turistickým lákadlom.

View Gallery